Bastoret sportive

Prezantimi nė PDF

Mvarja tek lojėrat e fatit e sidomos bastoret sportive ka filluar tė ndikoj shumė edhe tek tė rinjėt e moshės nėn-madhore. Nė Kosovė vitėve tė fundit jane hapur shumė bastore sportive dhe ekziston edhe ligji qė nė kėto bastore personat qė marrin pjesė duhet tė jene tė moshės madhore mirėpo nė fakt kėto gjėra nuk ndoshin ashtu (ndosha nė disa vende respektohen por nė shumė prej tyre jo, sidomos nėpėr fshatra).

Siq e ceka me herėt edhe pse ekziston ligji se kush ka tė drejtė tė luaj bastore shumė tė rinje nėn moshėn madhore janė tė mvarur nga kėto gjėra. Rastin e bastorėve po e krahasoj edhe me rastin e duhanit kur ekzistojn edhe raste tė tilla qė prindi e dėrgon fėmijėn e tij qė tė bėj pagesėn e njė bastore apo shkurt ai e lejon fėmijėn qė tė hyj nė vendin ku luhen kėto lojra dhe sigurisht qė vetėdija e fėmijės nuk ėshtė aq e pjekur qė ata ta kuptojn se pėr ata kėto lojra nuk duhet lejuar qė tė luhen.

Mė gjėrėsisht shikoni tek verzioni nė PDF.