Rinia shqiptare
 
 

Mirėse vini nė organizatėn RINIA 21

RINIA 21 ėshtė njė organizatė jo-fitimprurėse (zyrtarisht do tė regjistrohet sė shpejti) e cili i dedikohet rinisė kosovare si pėrkrahje nė zgjidhjen dhe parandalimin e problemeve tė ndryshme. Nė kuadėr tė organizatės ekzistojn 5 projekte: Shkolla, Duhani, Bixhozi, Natyra dhe Qendra Rinore. Tė gjitha kėto do tė mundohemi ti zhvillojm nė tė njėjtėn kohė nė bashkėpunim me organizatat, institucionet, shkollat dhe vullnetar tjerė.

Qėllimi i kėtyre projekteve ėshtė krijimi i njė vetėdije mė tė lartė tek shoqėria kosovare rreth pasojave nga dukurit negative tė cilat vetėm ekzistojn nė shoqėrinė e re kosovare duke pasur si qėllim pėrkrahjen nė zbutjen apo zgjidhjen e tyre me aktivitetet tė cilat mund ti shikoni mė gjerėsisht tek seksioni projektet.

Ne nuk i mohojm pėrpjektet e projekteve tjera nga organizata tė ndryshme dhe gjithashtu nuk i mohojm sukseset e tyre por problemet tė cilat i kemi parashtruar kėtu, nė disa pjesė tė Kosovės kanė njė shtrirje mjaft tė madhe pėr tė cilat nuk ka kujdes aq sa duhet dhe nė anėn tjetėr edhe po tė ekzistonin projekte tė cilat i pėrkrahin tė rinjėt nė kėto aspekte atėherė vjen nė shprehje konkurrenca e cila pėr ne do tė ekzistonte vetėm si njė formė e bashkėpunimit.