Natyra »

Natyra ėshtė njė ndėr gjėrat mė tė mira qė zoti na ka fal por sa kujdesemi ne kjo nuk po tregon ndonjė rezultat tė mirė duke u bazuar nė rrethanat qė sot po ndodhin me ambientin tonė. Kam ndegju dhe lexu shumė artikuj tė cilėt flasin pėr njė kujdes mė tė madh tė natyrės por nė fakt kėto premtime apo plane po duket se po dalin vetėm si thashetheme pasi qė rezultatet po tregojn njė realitet tjetėr.

Qėllimi ynė nė kėtė projekt pėr rini nuk parasheh qė kėto brenga tė sillen tek fėmijėt por ne synojm qė tė krijojm njė vetėdije apo kulturė ndaj natyrės e cila do ti shtyjė fėmijėt qė ti kushtojn njė rėndėsi mė tė madhe natyrės, vendeve publike, pastėrtisė dhe disa gjėra tjera qė mendoj se do tė luajn njė rol tė madhė nė pėrfitimin e njė kulture modeste.

Ne do tė pėrdorim metoda tė ndryshme praktike tė cilat fėmijėt i pėrjetojn nė jetėn e tyre tė pėrditshme por nga mos edukimi ndaj kėsaj ēėshtje, mos interesimi dhe disa faktorė tjerė, ky kujdes ėshtė anashkaluar prandaj ne do tė mundohemi qė tek fėmijėt ti sjellin njė kulturė ndaj natyrės dhe vendeve publike pėr tė cilėn mendojm se njė ditė ata vetė do ta shohin se pėrfitimi nga kėto gjėra do t’ju sjell njė kulturė mė tė pjekur pėr vevetėn dhe ndaj rrethit ku jetojn.